Abecedarija pri Ptičkih

• Po novoletnih počitnicah smo se lotili igre s črkami. Otroke sva spodbudili k zapisovanju prvih glasov na magnetno tablo. Ugotavljali smo, zakaj sploh potrebujemo črke.
Usuli so se odgovori:
• Zato, da lahko beremo
• Zato da lahko kaj zapišemo,
• Da lahko preberemo cene v trgovini,
• Zato da nam po kosilu lahko bereš pravljice.
• Zato, da se lahko podpišemo.
• Da sestavljamo besede.
S črkami, se bomo z igrali na različne načine.

Na jutranjem krogu vsak dan zapišemo kateri dan je. Spodbujava jih k črkovanju svojega imena po zlogih.

Ponudiva kamenčke s črkami. Vsak otrok poišče prvo črko v svojem imenu.

V gozdu nabiramo krajše veje in jih zlagamo na kup. Mogoče bomo zakurili!
S palico na gozdna tla narišem veliko črko A in otroke spodbudiva k polaganju nabranih palic na črko. To je bilo zabavno!

Črke smo zapisovali tudi na papir in jih pokrili s kockami.

Naslednji dan sva jim ponudile črke na stiroporju in žebljičke, ki so jih zabadali vanj.

Črke smo razstavili pred igralnico.

Otrokom sva ponudili tudi Montessori igro.

Poišči pravo besedo in poimenuj žuželko, rastlino, žival …

Hkrati sva se igrali z dvema otrokoma.

Zadevanje lončkov s črkami z mehkimi žogami iz papirja.

Risanje s prstom po hrapavi podlagi

Poglej, narisal sem črko!

Školjke s črkami smo postavljali na pravo mesto.

Tudi Knjižni nahrbtnik spodbuja k opismenjevanju otrok. Pri Ptičkih potuje od otroka do otroka. Vsak četrtek izžrebani otrok na »avtorskem stolu» predstavi svojo najljubšo knjigo. Otroci se učijo samostojno pripovedovati in poslušati .

Tudi črke na steni so spodbudno okolje, saj otroci sami poiščejo ustrezno in jo zapišejo.

Ob zaključku teme smo naredili skupno evalvacijo in ob računalniku podoživeli vse dejavnosti , ki smo jih izvajali pri temi ABECEDARIJA. Skupaj smo zapeli pesmico Romane Kranjčan, AEIOU ob slikopisu , ki so ga zapisali otroci. Na magnetni tabli, pa so se urili zapisovanju črk.

Barbara Bertoncelj Fekonja in Erika Godec (Vrtec Pod Gradom), januar 2024