Skrb za ptice pozimi, srečanje z ornitologom

Čiv, čiv, čiv, sem komaj še živ!

Ubogi vrabček, je čivkal na veji. Stisnjen je bil v kepico in milo čivkal. Le zakaj?
Usuli so se otroški odgovori: » Zato, ker nima mamice, zato, ker je sam, ker ga zebe, ker je lačen « … Vsi odgovori so bili pravilni.
Kaj pa lahko mi naredimo za ptice? V vrtec smo povabili ornitologa Dareta. Ornitolog je človek, ki proučuje ptice, jih opazuje, raziskuje in jih obročka.
Obroček, ki ga ornitolog natakne na ptičjo nožico je osebna izkaznica ptiča. Na njem so pomembni podatki ( država, osebna številka ptiča). Tako lahko ugotovijo, kam se ptiči selijo in gibajo skozi letne čase. Vse to nam je povedal Dare, ki ptice preučuje že od malih nog.
Na steni igralnice je takoj opazil simbole otrok. Vsak otrok ima svojega ptiča. Ob fotografijah je na kratko povedal zanimivosti za vsakega.

Otroke je vprašal, kaj lahko mi naredimo za ptice pozimi?
Lahko jim naredimo ptičje pogače, lahko jim natresemo semena v ptičjo krmilnico.
Ampak nimamo ptičje krmilnice. Dare predlaga, da jo skupaj naredimo.

Začeli smo skupaj sestavljati! Vijačili smo vijake in posamezne dele zložili v celoto.

Pa nam je uspelo!

Z Daretom se dogovorimo, da jo pobarvamo in s hišnikom Maksom obesimo na drevo, ki ga vidimo iz igralnice.
Po odhodu Dareta smo z lutkami zaigrali igrico Razvajeni vrabček.

Barbara Bertoncelj Fekonja in Nataša Modic, januar 2022