Masaža za otroke

Če so morda vaši otroci že naveličani vsega in nimate več idej kaj še početi z njimi in ne najdete več načina, kako jih umiriti, morda poskusite z masažo. Masaža je primerna za vse starostne skupine otrok. Otrokom in staršem ponuja možnost, da se sprostijo, namenijo nežen stik en drugemu, otrokom pa poglobijo občutek varnosti in zaupanja.

Malo starejši otroci pa lahko preko masaže osvajajo tudi osnovne pojme, kot so spredaj zadaj, zgoraj, spodaj, naprej, nazaj…. ali pa različne dele telesa (glava, stopala, hrbet, trebušček…), zato starši pridno komentirajte, katere dele telesa boste zmasirali.

Masaže pa lahko naredite še bolj sproščujoče, če si v ta namen pripravite glasbo, ki pomirja tako vas, kot otroke.

Današnja predloga:

Masažo izvajamo na oblečenem telesu, potrebujemo toplo podlago za ležanje in ustrezno pomirjajočo glasbo.

Prostor naj bo topel, saj se med sprostitvijo telo ohladi.

METULJČKI NA CVETU

Cilj: Za začetek poskusimo zelo preprosto tehniko masiranja, s polaganjem rok, ki prijetno umirja.

Potek:
Otrok udobno leži na hrbtu, maser pa si najprej podrgne dlani, da si ogreje roke.
Nato obe dlani nežno položi na glavo otroka, da se prsti dotikajo čela. Dlani mirujejo na čelu. Vmes poskusite enakomerno dihati.
Čez približno pol minute (ali malo prej, če je otrok mlajši), maser premakne roke in z njimi nežno prekrije oči. Tudi to traja nekje pol minute.
Roke nato položimo na sredino prsnega koša, nato pa še na trebušček.
Če je otrok malo večji, se lahko zamenjate in otrok na enak način zmasira še vas. Lahko pa masažo izvajajo tudi bratci in sestrice sami med seboj.

VREMENSKA MASAŽA

Ta igriva masaža je primerna predvsem za mlajše otroke.

Navodilo:
To masažo opravljamo le na glavi in hrbtu.

Otrok leži na trebuhu, maser pa kleči ob otroku.
Govorimo: »Lepo vreme je, sonce ti prijetno ogreva hrbet.« S ploskimi dlanmi božamo otroka po glavi in hrbtu.
»Veter postaja vedno močnejši in oblaki prihajajo.« Isti gib izvajamo močneje.
»Začelo je grmeti.« Nežno trepljamo s prsti po glavi in hrbtu.
»Bliska se.« Po hrbtu s hitrimi gibi kazalcev rišemo v ravnih črtah.
»Prve kaplje padajo.« S prsti kapljamo po glavi in hrbtu.
»Vedno močneje dežuje.« Kapljamo hitreje (s konicami prstov).
»Sedaj dež pojenjuje.« S posameznimi prsti, se počasneje dotikamo glave in hrbta.
»Tudi veter pojenjuje.« Nežno božamo hrbet in glavo.
»Sonce pokuka izza oblakov in nas ogreva.« Dlani mirujejo na glavi in hrbtu (okoli pol minute).

Nato lahko otrok zmasira še vas.

Povzeto po knjigi: Potovanje v tišino (avtrorici: Renata Srebot in Kristina Menih)

Za vas povzeli in pripravili: Breda Sterle in Andreja Lange